Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Zajímavosti pro domácnost

Spotřebič ve stand by režimu

Nejčastěji tento režim využíváme v domácnostech u počítačů, přehrávačů DVD a CD, televizí nebo mikrovlnek. Svítící dioda dává najevo, že spotřebič je připravený k okamžitému použití. Například právě u DVD přehrávače se množství energie vydané na stand by (= pohotovostní) režim a samotný chod, tedy přehrávání DVD, nijak výrazně neliší. Podobně jsou na tom i staré typy počítačů.

Podívejte se na roční náklady na celodenní provoz spotřebičů v režimu stand by (v Kč):

Mikrovlnka 127
Televize 255
Video 594
Satelitní souprava 1272
CD/DVD přehrávač 212
Mini věž - audio 85
Počítač s monitorem a příslušenstvím 1061

Údaje platí pro spotřebiče v energetické třídě A nebo B a pro domácnosti, které využívají elektřinu pro běžnou spotřebu. Domácnosti, jež elektřinou topí, mají zvýhodněný tarif a jejich náklady jsou poloviční.

 

Celkem tak spotřebiče přes den, kdy jsou lidé v práci, mohou spotřebovávat až 50 wattů. Podobně neekonomické je nechávat nabíječky na mobilní telefony či baterie do fotoaparátů v zásuvkách. I když nenabíjí, spotřebovávají energii a zahřívají se.

Evropská unie chce nařídit výrobcům elektroniky, aby upravili své výrobky tak, že jejich příkon v tzv. pohotovostním režimu bude nižší - maximálně dva watty. Nyní je spotřeba těchto spotřebičů mezi dvěma a deseti watty za hodinu. U starých přístrojů to může být ale i 20 wattů.

Limit by se poté měl dál snižovat. "Od roku 2013 se přípustná úroveň pro spotřebu energie sníží na 0,5 wattu nebo jeden watt, tedy na hodnoty, které se blíží úrovni dosažitelné pomocí nejlepších dostupných technologií," uvedla komise.

EU si od toho slibuje, že do roku 2020 sníží spotřebu těchto spotřebičů ve stand by režimu o tři čtvrtiny. EK to přirovnala k množství energie, které se ročně spotřebuje v Dánsku.

Další zajímavosti z minulých měsíců