Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Zajímavosti pro domácnost

Sezam

alias sezamové semínko je jednoletá bylina dosahující výšky 80 až 200 cm, porostlá jemnými chloupky. Kvete bíle až růžově.

Pochází z oblasti Eufratu a je považován za nejstarší koření na světě. Dnes se pěstuje téměř ve všech teplých oblastech po celém světě. Nejvíce je pěstován zejména v Indii, Číně, Súdánu, Barmě a Mexiku.

Důležitou vlastností sezamu je zvlhčující efekt. Znamená to, že ho lze úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle.

Sezam by měl být častým doplňkem výživy u žen v menopauze, kdy dokáže zmírnit jejich obtíže.

U žen s předčasnou a silnou menstruací může být pravidelná konzumace sezamu skvělým doplňkem další léčby.

Pro jeho chladivý účinek by ho měli konzumovat také lidé horkokrevní - nadměrně se potící, hyperaktivní, se sklonem k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.

Zevně se sezamový olej užívá při bolestech v uších a spáleninách, kdy se nanáší vatou do ucha nebo spálenou kůži. Při horečce má mazání kůže horko odnímající účinek.

Co všechno sezam obsahuje?

Semínko obsahuje tyto nejdůležitější látky: 20 % bílkovin, 50 % rostlinných olejů, 16 % sacharidů a 9 % vlákniny. Z vitaminů jsou to tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3) a karoteny. Je to zároveň skvělá multiminerální potravina, obsahuje vše od vápníku přes zinek, draslík až po fosfor. Toto složení ho předurčuje k prevenci a léčbě mnohých nemocí například:

  • Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se těhotným a kojícím ženám.
  • Pro vysoký obsah železa je vhodný pro ženy a při chudokrevnosti.
  • Vysoký obsah vitaminů skupiny B a hořčíku s fosforem z něho dělají lék na deprese a neurózy. Ze stejného důvodu je vhodný pro studenty, sportovce a těžce pracující.
  • Pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a hořčíku je vhodným dietním doplňkem u nemocí srdce a cév.
  • Vysoký obsah zinku zlepšuje imunitu a metabolismus.
  • Vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů.
  • Sezamové mléko může nahradit mléko kravské u lidí s nesnášenlivostí laktózy.

Další zajímavosti z minulých měsíců