Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Zajímavosti pro domácnost

Minerálka

Minerální vody jsou vody, které se svými vlastnostmi či složením výrazně odlišují od ostatních vod. V 1 litru vody mají více něž 1 gram rozpuštěných pevných látek či více než 1 gram rozpuštěného oxidu.

Již ve středověku si lidé začali všímat, že některé vývěry minerálních vod jsou nejenom velmi chutné, ale také, že mají zároveň velmi příznivé účinky na lidský organismus. Minerální voda může obsahovat draslík, hořčík, vápník, sodík, železo, oxid uhličitý, železo, chlorid nebo hydrogenuhličitan.

Minerální vody jsou velice zdravé a mají příznivý vliv na lidský organismus. Ale nic se nemá přehánět, ani pití tohoto druhu vody. Lékaři varují, že minerálek by člověk neměl vypít více než půl až jeden litr za den, protože hrozí hromadění minerálních látek v těle, tj. především v cévách, játrech, ledvinách.

Složení minerální vody podporuje dobré trávení, které je bezpochyby základem dobrého psychického a fyzického zdraví každého člověka. V mechanismu působení na trávicí systém se příznivě uplatňuje především hydrogenuhličitanová složka, která napomáhá podpoře štěpení tuků a bílkovin. Minerálka dále zlepšuje vnímavost, bdělost, odolnost organismu a napomáhá vyšším pracovním výkonům. Díky svému složení je minerálka vyhledávána především aktivními lidmi a sportovci.

Mezi nepříznivé účinky patří to, že zvyšuje riziko přetížení ledvin, vzniku ledvinových kamenů, aterosklerózy a ukládání nadbytku některých minerálů v těle. Jde především o železo v játrech a vápník v cévách, které se nadměrným pitím minerálních vod v těle ukládají.

Další zajímavosti z minulých měsíců