Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Zajímavosti pro domácnost

Medovina: sladký a opojný nápoj králů

Na to, že med působí jako lék na nejrůznější potíže, přišli lidé už velmi dávno. Funguje jako přírodní antibiotikum, je schopen zahubit celou řadu mikrobů a obsahuje jednoduché sacharidy, které rychle vracejí energii vyčerpanému organismu. A má ještě jednu výhodu – dá se i pít.

Hřejivý balzám na žaludek

Všechny přednosti medu a ještě nějaké navíc má nápoj, který se připravuje jeho kvašením – medovina. U našich předků se těšila velké oblibě a pro udatné Řeky nebyl problém vypít při hostině i několik litrů tohoto lahodného nápoje, který se řadí mezi vína a má i stejný obsah alkoholu – 11 – 15 %. Některé druhy, které obsahují vysoké procento medu, mají dokonce až 20 – 25 % alkoholu.

Dnes se medovina podává hlavně jako aperitiv, vynikající je také horká medovina, která především v zimě ohřátá na 50 – 60°C (nikdy ji nevařte) skvěle zahřeje například na horách či při procházkách městem. Výborně doplní také chuť některých pokrmů, proto se často používá i v kuchyni, například pro přípravu marinád nebo zákusků. Medovina a látky v ní obsažené také působí jako balzám na žaludek, proto je dobře známá lidem, kteří trpí zažívacími potížemi.

 

Trpělivost přináší medovinu

Právě česká medovina patří mezi ty nejkvalitnější. Češi mají s její výrobou bohaté zkušenosti, vždyť tomuto lahodnému a opojnému nápoji holdoval už Karel IV. Vyrábí se buď teplou nebo studenou cestou, nevařená medovina si zachovává více vitamínů.

Pokud se vyzbrojíte dostatečnou dávkou trpělivosti, můžete si tento nápoj připravit sami doma – svařená směs medu, vody a chmele kvasí asi pět dní, ale usazování a čištění trvá až půl roku a zrání klasické královské medoviny v láhvích až pět let. Trpělivost a dlouhé čekání se ale v tomto případě skutečně vyplatí. Pokud jste si medovinu opravdu zamilovali, můžete ji klidně vyrábět i ve velkém – zákon, který by omezoval domácí výrobu, jak je tomu například u vína, u nás neexistuje. Dobrá zpráva, že?

Další zajímavosti z minulých měsíců