Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Rada měsíce

Jak na skvrny?

Nabízíme pár rad pro chytré hlavy. Možná už jste boj se skvrnami alias fleky vzdali, ale jestli ne, tady naleznete pár triků a rad, jak se skvrnami zatočit. Nezapomeňte však po čištění prádlo pořádně vyprat.

Zelená je tráva – odstranit jí však není hračka. Zkuste namočit hadřík do benzínu nebo metylalkoholu. Je-li skvrna na bílém prádle, zkuste použít citrónovou šťávu, ovocný ocet, prostě něco kyselého. U barevných látek hrozí, že flek sice zmizí, s ním ale i barva kolem. Podle babských rad může pomoci i namočit prádlo přes noc do mléka a potom vyprat.

Špenát – Pepek námořník by se divil! Stačí vzít rozkrojenou bramboru a potírat místo, dokud není čisté.

Mrkvička je zdravá – flíček na dětské košilce však vábně nevypadá. Nemusíte vše hned přebarvovat na červeno, pomůže vám obyčejný dětský olejíček. Když s ním flíček pořádně potřete, zmizí. Ale že teď máte pro změnu mastnou skvrnu? Stačí dočistit benzínem a vyprat.

Borůvky – nejlepší je okamžité vyprání pod tekoucí vodou. V boji se zaschlými borůvkami vám pomůže nízko koncentrovaný peroxid vodíku.

Kakao – s tím by si mohl poradit čpavek. Vyzkoušejte!

Červené víno a pivo – po divokém večírku jistě naleznete řadu stop. Na červené víno platí starý trik – posypte postižené místo solí, nechte chvíli působit a nakonec přeperte v teplé vodě. U piva přebijete alkohol alkoholem. Stačí trocha pálenky zředěné vodou a po chvíli tření a vyprání bude oblečení zachráněné.

A co jiné tekutiny? Káva, čaj, ovocné šťávy - neuvěříte, co dokáže mýdlo s jelenem. Nejdříve použijte studenou vodu a obyčejné mýdlo na praní. Skvrna sice úplně nezmizí, ale stačí si připravit roztok z kávové lžičky boraxu (vodnatý tetraboritan sodný) a čtvrt litru teplé vody. Postiženou látku do něj na 10 až 15 minut namočit a ve finále pak samozřejmě vyprat.

Žvýkačka – existují dvě finty. V prvním případě ji stačí zchladit kostkou ledu a pak jen odloupnout. V druhém nám s odstraněním pomůže odlakovač na nehty.

Inkoust, fixy, propiska – vaše děti se zase činily, ale jak to teď dostat dolů. Zkuste položit na skvrnu savý papír, z rubové strany navlhčit technickým nebo čistým lihem. Inkoust se do papíru vpije, jen s ním nesmíte zapomenout posouvat. Na fix stačí nastříkat lak na vlasy. Po čtvrthodince působení vyperte.

Vosk – nejdříve seškrábněte tupou stranou nože. Látku vloženou mezi dva savé papíry přežehlete. Teplotu nastavte co nejnižší, vosk se rozpouští už při 50 až 65°C. Terpentýn nebo technický benzín si poradí se zbytkem práce.

Lak na nehty – starý dobrý savý papír položený na skvrnu a látka z rubu pokapaná odlakovačem – to dokáže zázraky.

Krev – studená voda a kuchyňská sůl – tento zaručený recept zná snad každý. Je-li krev zaschlá, zkuste směs zředěného peroxidu vodíku a trošky amoniaku (vynechejte u silonových a barevných látek).

Skvrna od rzi – položte na rezavou skvrnu bílý savý hadřík, pokapejte citrónovou šťávou, posypte solí, po půlhodině opláchněte a vyperte.

Asfalt, dehet, tér – ty jdou dolů snad nejhůř. Zvládnout by to mohl terpentýn (hned pereme). Babská rada říká, že vám pomůže máslo. Skvrnu od něj pak odmastěte jarem nebo prostředkem na odstraňování skvrn.

Další rady z minulých měsíců